| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN400 |
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Operating Temperature | -196°C To 593°C |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |
| Condition | New |
|---|---|
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Power Source | Local |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
|---|---|
| Protection | IP66 |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Communication Protocol | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Operating Temp. Range | -40°C To +85°C |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (optional) |
| Repeatability | ≤0.5% |
| Enclosure Protection | IP66 / NEMA 4X |
| Air Consumption | Low Consumption Design |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Pneumatic Connection Type | 0.25 Inch 18 NPT G 1/4 |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |