| Condition | New |
|---|---|
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Name | Control Valve Positioner Input 4-20mA DC Logix 3800 Series Digital Positioner For Flowserve |
|---|---|
| Brand | LOGIX |
| Model | Logix 3800 |
| Sub-Type | Digital |
| Air Capacity | 30 .6 Nm 3 /h @ 4 .1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Name | Flowserve Control Valve Positioner Logix 420 Series Digital Positioner With Koso 521F Control Valve |
|---|---|
| Brand | LOGIX |
| Model | Logix 420 |
| Sub-Type | Digital |
| Air Capacity | 20 .8 Nm 3 /h @ 4 .1 Bar (12 .2 SCFM @ 60 Psi) |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Condition | New |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Type | AD DVC6200 |
|---|---|
| Communication Protocol | HART 4-20 MA |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | Have |
| Input Signal | Electrical |
| Case/Cover | Low Copper And Chromated Aluminum, ASTM A360 |
|---|---|
| Condition | New And Origin |
| Input Power And Signal | Input Power And Signal |
| Warranty | 1 Year |
| Ambient Temperature | –40 To 85ºC (-40 To 185ºF) |
| Humidity Limits | 100% RH Non-condensing |
|---|---|
| Ambient Temperature | –40 To 85ºC (-40 To 185ºF) |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Communication Platform | HART |
| Product Name | IMI STI Smart Positioner With High-capacity High-precision Digital-pneumatic Valve Controller |
|---|---|
| Brand | IMI |
| Model | STI |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Pressure Regulators |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Application Industry | MiningApplication Industry, Pulp & Paper, Steel & Primary Metals, Food & Beverage, Corn Wet Milling & Ethanol, Upstream Exploration & Production, Wastewater, Agriculture & Irrigation, Flood Control System, Pharmaceutical, Petrochemicals, Biofuels, Other In |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |