| Range | 14” Through 120” (355 Through 3048 Mm) |
|---|---|
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Displacer Materials | Stainless Steel; Other Materials On Request |
| Torque Tube Materials | Inconel; Stainless Steel Other Materials On Request |
| Type | Digital Level Transmitter |
| Model Number | SP500 |
|---|---|
| Action | Single Action / Fail Vent |
| Magnet Bracket Material | Die Cast Aluminium |
| Shipping Weight | 2.2 Kg |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Model Number | SP500 |
|---|---|
| Action | Single Action / Fail Vent |
| Magnet Bracket Material | Die Cast Aluminium |
| Shipping Weight | 2.2 Kg |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Input Signal Options | 4-20 MA (analog), HART, FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 3-7 Bar |
| Protection Rating | IP66 |
| Accuracy | ≤ 0.25 % |
| Temperature Range | -52 °C To +85 °C (-62 °F To +185 °F) |
| Input Signal Options | 4-20 MA (analog), HART, FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 3-7 Bar |
| Protection Rating | IP66 |
| Accuracy | ≤ 0.25 % |
| Temperature Range | -52 °C To +85 °C (-62 °F To +185 °F) |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Input Signal | 4-20mA DC, 1-5V DC, 0-10V DC, HART Protocol, Etc |
|---|---|
| Protection Level | IP66 |
| Diagnostic Function | It Can Automatically Detect Faults And Device Status, And Provide Warning And Fault Prompt Information |
| Accuracy | Up To 0.075% Under Nominal Conditions |
| Deadband Adjustment | Adjustable Deadband To Accommodate Different Applications |
| Model Number | DVC6200/ DVC2000/ DVC7k/ 3582i |
|---|---|
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Corrosion Protection | KS |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |