| Input Signal Range | 4 - 20mA Nominal |
|---|---|
| Maximum Air Supply Pressure | 7bar G |
| Minimum Air Supply Pressure | 1.4bar G |
| Operating Temperature | -10°C - 80°C |
| Minimum Input Signal (loop - Powered) | 3.6mA |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
|---|---|
| Condition | New |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Model Number | 3200MD |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Application | General |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | Linear Type:10~150mm, Rotary Type:0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Supply Pressure(Double-Acting) | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe;Rotary And Linear |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Enclosure Rating | IP66/67, NEMA 4X |
|---|---|
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Accuracy | < ±0.5% Of Span |
| Supply Pressure | 1.4 - 7 Bar (20 - 100 Psi) |