| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Condition | New |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Approximate Weight | 21 Lbs / 10 Kg |
|---|---|
| Body Sizes And End Connection Pressure | NPS 1-1/4, NPS 1-1/2, NPS 2 / DN 50 |
| Styles | NPT, CL125 FF Flanged, CL250 RF Flanged, PN 10/16 Flanged |
| Model Number | 299H Series |
| Maximum Outlet Control Pressure | Internal, External, Or Dual Registration |
| Signal Range | 4-20mA |
|---|---|
| Supply Air Pressure | 1.4-10 Bar (20-145 Psig) |
| Ambient Temperature | -40 ... 85°C (-40 ... 185°F) |
| Protection Class | IP 66/Type 4X |
| Housing And Cover | Aluminum (Alloy No. 230) Powder Coated |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Input Signal | Electric |
| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Rated Flow Coefficient | Maximum CV Value Of 470 |
|---|---|
| Valve Connection | ISO 5211 Direct Mounting Or VDI/VDE 3845 Mounting With Adapter |
| Material | Aluminum Alloy Or Stainless Steel |
| Valve Travel Range | 10mm To 100mm |
| Zero Point Drift | Less Than 0.1% Of The Maximum Travel Value |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |