| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, PED, UL, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, ANZEx |
| Input Signal | Electric |
| Model Number | DVC2000 |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Electronics | 4-20mA - Loop Powered |
| Duty Cycle | 100% Continuous Rating |
| Valve Body Material | Stainless Steel |
| Approximate Weight | 5kg |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Stroke | 10~150mm(Linear Type), 0~900(Rotary Type) |
| Supply Pressure | 0.14-0.7MPa(1.4-7bar) |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4, G1/4 |
| Gauge Connection | PT1/8, NPT1/8 |
| Condition | New |
|---|---|
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
|---|---|
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Model Number | SVI II |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Model Number | 3582i |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Supply Media | Air |