| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, PED, UL, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, ANZEx |
| Input Signal | Electric |
| Model Number | DVC2000 |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Model Number | 3200MD |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Application | General |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Repeatability | +/- 0.2% F.S. |
|---|---|
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Valve Position Confirmation | 4- 20mA Output Monitoring Signal (same Type As Input Signal) |
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |
| Communication | FOUNDATION Fieldbus (ITK 5.1) |
|---|---|
| Input Signal | Bus-powered, 9-32 V DC |
| Actuator Type | Single/Double-acting, Linear/rotary |
| Stroke Range | 3-130 Mm (linear) / 30-100° (rotary) |
| Air Supply | 30-150 Psig (2-10 Bar) |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40…176 °F (-40…80 °C) |
|---|---|
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Pneumatic Operation | Single Acting /Double Acting |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |