| Ambient Temperature | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
|---|---|
| Hysteresis | < 0.1% |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Air Consumption | Typically < 0.1 Nm³/h (at Steady State) |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx, FM |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Temperature Range(arctic Version) | -53 ... +85 °C / -63 +185 °F |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Load Impedance | ≤ 8.2 V |
|---|---|
| Minimum Current | 3.6 MA For Display, 3.8 MA For Operation |
| Permissible Ambient Temperature | -20 To +80 °C, With Metal Cable Gland -40 To +80 °C |
| Output Signal | 4 To 20 MA |
| Supply Voltage | 12 To 30 V DC |
| Input Signal Range | 4-20 MA (split Range Minimum Amplitude 8 MA) |
|---|---|
| Air Supply | 20 To 100 Psig (regulate 5 To 10 Psi Above Actuator Spring Range) |
| Actuator Stroke | 20 Mm To 150 Mm Or 55 ° To 90 ° |
| Action | Single Acting/fail Vent/Double Acting |
| Operating Temperature | -4 °F To +158 °F |
| Feedback | With Feedback Or Without Feedback |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Packaging Details | Packing: Fisher Box Weight: 1.5Kg/set Dimension:250MMX100MMX80MM |
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| APPROVALS | Ex Ia / Ex NA: ATEX, IECEx, INMETRO |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |