| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Repeatability | ≤ ±0.3% |
| Mounting Orientation | Any Position (best Performance Upright) |
| Housing Material | Aluminum Or Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Acting | Doubling Acting Or Single Acting |
|---|---|
| Feedback | With Feedback Or Without Feedback |
| Stroke | Stroke Range |
| Packaging Details | Fisher standard packing, Weight: Approx. 3.5Kg/set |
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Product Name | Azbil Advanced Pressure Transmitter GTX200 GTX15F GTX30D GTX40D |
|---|---|
| Brand | Azbil |
| Model | GTX200 GTX15F GTX30D GTX40D |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Pressure Transmitter |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Communication Protocol | HART 7 |
|---|---|
| Maximum Output Pressure | 145 Psig |
| Operating Temperature | Standard Temperature, Extreme Temperature |
| Condition | New |
| Input Signal | 4-20 MA DC, 24 VDC |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
|---|---|
| Normal Operating Temperature Range | -25℃~80℃ (standard Type) |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Conditional | New |
|---|---|
| Communication Protocol | HART 5 Or HART 7 |
| Analog Input Signal | 4-20 MA DC |
| Media | Air & Gas |
| Electrical Connection | 1 /2 NPT Internal Or M20 |