| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| COMMUNICATION | FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Deviation | ≤1 % |
| Operational Pressure Range | Customized |
|---|---|
| Nominal Pressure | PN16, 25, 40 |
| Application | Petrochemical, Coal Chemical, Power Stations, Etc. |
| Air Supply Pressure | Maximum 6bar. |
| Connection Type | Flanged |
| Communication | HART 7 |
|---|---|
| Housing And Cover | Aluminum (Alloy No. 230) Powder Coated |
| Protection Class | IP 66/Type 4X |
| Ambient Temperature | -40 ... 85°C (-40 ... 185°F) |
| Supply Air Pressure | 1.4-10 Bar (20-145 Psig) |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Cardboard Box + Protection | Air, Non Corrosive Gas |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
|---|---|
| Delivery Time | 60 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | Large quantities in stock. |
| Place of Origin | America |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Diagnostics | Yes |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow Pressure Temperature Level |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |