| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | 10~150mm 0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | Linear Type:10~150mm, Rotary Type:0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Model Number | SVI1000/SVI2/SVI3 |
|---|---|
| Hazardous Area Certification | ATEX / FM / CSA / IEC Intrinsic |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Case/Cover | Aluminum ASTM 360 |
| Remote Position Sensor | 1 KOhms |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
|---|---|
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
| Case/Cover | Aluminum ASTM 360 |
| Required Terminal Voltage | 9Vdc At 20mA |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
|---|---|
| Condition | New |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
|---|---|
| Nominal Size | 1-1/2,2,2-1/2,3,4,5,6,8,10,12 Inches |
| Use | Saturated And Superheated Steam |
| Torque | 10-1000Nm |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |