| Condition | New |
|---|---|
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Power Supply | 4-20 MA |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Position Control | Position Control |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Model Number | DVC6200 |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Type | Digital Positioner |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Air, Natural Gas, Nitrogen | Local |
| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Model Number | SVI II |
| Data Interface | Wired |
|---|---|
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, PED, UL, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, ANZEx |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Product | Digital Positioner |
| Area Classification | Intrinsically Safe, Non-incendive For CSA And FM |
| Bonnet Type | Standard Or Heat Dissipated |
|---|---|
| Trim Design | Balanced Or Unbalanced |
| Flow Characteristics | Equal Percentage/Linear/Quick Opening |
| Leakage Rating | ANSI Class IV-VI |
| Noise Reduction Rating | Meets IEC Standards |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Condition | New |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Model Number | DVC6200 |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Type | Digital Valve Positioner |