| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
|---|---|
| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
| Input Signal | Electric |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Type | Digital Positioner |
| Input Signal | 3-15 Psi Pneumatic Or 4-20 MA Electrical Signal |
|---|---|
| Standard Operating Temperature | -20°C To 70°C, Custom Range Available On Request |
| CV Max Low Flow | ND 1/4" Inlet 0.34 Outlet 0.34; ND 1/2" Inlet 0.637 Outlet 0.79 |
| Feeding Connection | ND 1/4" For SA/CL-2, ND 1/2" For SA/CL-1 |
| Supply Pressure | 2.5 To 7 Bar |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Condition | New |
|---|---|
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
|---|---|
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Product Name | KOSO PPA801 Smart Positioner Electro Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Brand | KOSO |
| Model | PPA801 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Valve Body Design Conditions | PN16 |
|---|---|
| Size | 340*240*240mm |
| Weight | 82kg |
| PMA - Maximum Allowable Pressure | 16 Bar G |
| TMA - Maximum Allowable Temperature | 220℃ |
| Industries | Power,Chemicals,Water,Oil & Gas,General Industries,Mining |
|---|---|
| Input | 4-20 MA |
| Condition | New And Origin |
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Product | Positioner |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
|---|---|
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |