| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Diagnostics | Yes |
| Power Source | Local |
| Condition | New And Origin |
|---|---|
| Product Name | SVI1000 |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Type | Digital Positioner |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Input | 4-20 MA |
| Hysteresis | 0.2% |
| Supply Pressure | 150 PSI |
| Condition | New |
|---|---|
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Model Number | SVI II |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Hysteresis | 0.2% |
|---|---|
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Compliance Voltage | 10 VDC |
| Communication Protocol | HART |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
|---|---|
| Product | Digital Positioner |
| Supply Pressure | 150 PSI |
| Customized Support | OEM |
| Diameter Nominal | 2.5 |
| Air Consumption | 0.53 Nm3 /h @ 6 Bar (0.31 SCFM @ 87 Psi) |
|---|---|
| Digital Positioner | 4 - 20 MA (HART) |
| Application Industry | Mining, Pulp & Paper, Steel & Primary Metals, Food & Beverage, Corn Wet Milling & Ethanol, Upstream Exploration & Production, Wastewater, Agriculture & Irrigation, Flood Control System, Pharmaceutical, Petrochemicals, Biofuels, Other Industries |
| Minimum Required Operating Current | -20 °C To +80 °C (-4 °F To +178 °F) |
| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
|---|---|
| Communication Protocol | HART |
| Resistance | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Input Signal | Electric |
| Compliance Voltage | 10 VDC |