| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Linearity | ≤ ±0.75% Of Span |
| Air Consumption | 0.24 Normal M³/h At 1.4 Bar (approx.) |
| Housing Material | Aluminum Or Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Linearity | ≤ ±0.75% Of Span |
| Air Consumption | 0.24 Normal M³/h At 1.4 Bar (approx.) |
| Housing Material | Aluminum Or Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
|---|---|
| Protection | IP66 |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
| Operational Pressure Range | 0-10 Bar |
| Acting | Doubling Acting Or Single Acting |
|---|---|
| Feedback | With Feedback Or Without Feedback |
| Stroke | Stroke Range |
| Packaging Details | Fisher standard packing, Weight: Approx. 3.5Kg/set |
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Repeatability | ≤ ±0.3% |
| Mounting Orientation | Any Position (best Performance Upright) |
| Housing Material | Aluminum Or Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Pneumatic Connection Type | 0.25 Inch 18 NPT G 1/4 |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
| Stroke Range | 8...260 Mm |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 140 To 700 KPa |
| Communication System | HART6 Communication Only |
| Accuracy | ±1.0% F.S. |
| Ambient Temperature | -40 To +80°C |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |