| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
|---|---|
| Rangedown | Up To 100:1 |
| Measurement Range | Up To 800 Psig (55,7 Bar) Gage |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Process Wetted Material | 316L SST Mechanically Polished And Electropolished To Ra < 15 -in |
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
|---|---|
| Rangedown | Up To 40:1 |
| Measurement Range | Up To 20,000 Psig (1379 Bar) Sealed Gage |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Process Wetted Material | 316L SST, Alloy C-276 |
| Output Signal | Differential Pressure, Scaled Variable |
|---|---|
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
| Measurement Range | Up To 150 Psi |
| Communication Protocol | Modbus RS-485, 4-20 MA HART |
| Process Wetted Material | Alloy C-276 |
| Output Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Rangedown | Up To 10:1 (5:1 For Range 1) |
| Measurement Range | Up To 2000psi (13.79 MPa) Differential |
| Housing Material | SST, Aluminum |
| Process Wetted Material | 316L SST, Alloy C-276 |
| Warranty | Up To 15-year Limited Warranty |
|---|---|
| Rangedown | Up To 200:1 |
| Measurement Range | Up To 2000psi (137,89 Bar) Differential |
| Output | Differential Pressure, Scaled Variable |
| Process Wetted Material | 316L SST, Alloy C-276, Alloy 400, Tantalum |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog, Discrete Alarms |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Actuator Mount |
| Pressure Rating | Class 125 To Class 300 |
|---|---|
| Packaging Details | pressure measurement Deltabar PMD55B differential pressure transmitter for Endress+Hauser |
| Delivery Time | 4-12 week |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 |
| Output / Protocol | 4-20 MA With HART; FOUNDATION Fieldbus; PROFIBUS PA |
|---|---|
| Display/Interface | LCD Display, LCD Display With Local Operator Interface (LOI), Or LED |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting / Housing | Head Mount (DIN A), Field Mount, Rail Mount |
| Diagnostics | Yes |
| Stability | ±0.125% |
|---|---|
| Output | 4-20 MA With Digital Signal |
| Temperature Range | -40 °C To +85 °C |
| Protocols | HART 5/6/7, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Process Connections | 1/2" NPT, Flanged, Manifold Options |
| Ingress Protection | Ip67, IP66 |
|---|---|
| Output Signal | 4...20 MA With HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Housing Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Process Temperature | -40 °C To +125 °C |
| Explosion Protection | ATEX, FM, IECEx, NEPSI Certified |