| Measurement Principle | Vortex |
|---|---|
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
| Nominal Diameter | DN15–DN600 (½″–24″) |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Pressure | 2.5-6.4Mpa |
| Measurement Principle | Vortex |
|---|---|
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Nominal Diameter | DN15–DN600 (½″–24″) |
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
| Material | 316L , AlloyC |
|---|---|
| Process Temperature | -70°C...400°C (-94°F...752°F) |
| Max. Measurement Distance | 4000m (13.123ft) H2O |
| Max. Overpressure Limit | 600 Bar (9000 Psi) |
| Measuring Cell | 400 Mbar...400 Bar(5.8 Psi...6000 Psi)relative/ Absolute |
| Measurement Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
|---|---|
| Communication | Protocol4-20 MA HART, WirelessHART, FOUNDATION,Fieldbus, PROFIBUS |
| Diagnostics | Basic Diagnostics, Loop Integrity |
| Output | Differential Pressure, Scaled Variable |
| Rangedown | Up To 150:1 |
| Temperature Range | 0 - 200 °C |
|---|---|
| Fluid Media | Air, Water, Oil, Gas |
| Process Connections | Threaded, Flange, Hygienic, Remote Seal |
| Condition | New |
| Supply Voltage | 12 To 42.4 VDC |
| Alarm Outputs | No Flow, High Alarm And Low Alarm |
|---|---|
| Fluid Media | Air, Water, Oil, Gas |
| Diagnostics | Basic Diagnostics, Process Alerts, Loop Integrity Diagnostics, Plugged Impulse Line Diagnostics |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART®, WirelessHART®, FOUNDATION™ Fieldbus, PROFIBUS® PA, 1-5 V Low Power HART® |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
|---|---|
| Rangedown | Up To 50:1 |
| Measurement Range | Up To 4,000 Psig (275,8 Bar) Gage |
| Output | Differential Pressure, Scaled Variable |
| Process Wetted Material | 316L SST, Alloy C-276 |
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
|---|---|
| Rangedown | Up To 100:1 |
| Measurement Range | Up To 2000 Psi (137,9 Bar) Differential |
| Output | Differential Pressure, Scaled Variable |
| Process Wetted Material | 316L SST, Alloy C-276, Tantalum |
| Warranty | Up To 15-year Limited Warranty |
|---|---|
| Rangedown | Up To 200:1 |
| Measurement Range | Up To 2000psi (137,89 Bar) Differential |
| Output | Differential Pressure, Scaled Variable |
| Process Wetted Material | 316L SST, Alloy C-276, Alloy 400, Tantalum |
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
|---|---|
| Rangedown | Up To 20:1 |
| Measurement Range | Up To 300 Psig (20,7 Bar) Gage |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Process Wetted Material | 316L SST |