| Service Life Of The Power Module | Up To 10 Years, Replaceable On Site |
|---|---|
| Ingress Protection | Ip65, Ip67, Ip68, Ip66 |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Product Name | ROSEMOUNTE Pressure Transmitter 3051 |
| Type | Volumetric Flow Rate (differential Pressure) |
| Turndown | 400:1 |
|---|---|
| Response Time | 125ms |
| Mounting Type | Direct Connect/Low Profile/Biplanar |
| Measurement Accuracy | +/- 0.05 % Of Reading |
| Maximum Pressure | 3000 Psi/207 Bar |
| Type | Volumetric Flow Rate (differential Pressure) |
|---|---|
| Measuring Range Differential Pressure | 137,89bar (2000psi) |
| Service Life Of The Power Module | Up To 10 Years, Replaceable On Site |
| Material | 316L Stainless Steel, Alloy C-276, Alloy 400 |
| Certificate/Certification | SIL 2/3 WIEC 61508,NSF,NACE |
| Ingress Protection | IP65 |
|---|---|
| Power Supply | 17.5-45 V DC |
| Wetted Materials | 316L Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40°C To 85°C; -20°C To 70°C (with LCD) |
| Output Signal | 4-20 MA DC + HART Protocol |
| Ingress Protection | IP65 |
|---|---|
| Power Supply | 17.5-45 V DC |
| Wetted Materials | 316L Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40°C To 85°C; -20°C To 70°C (with LCD) |
| Output Signal | 4-20 MA DC + HART Protocol |
| Ingress Protection | Ip67, IP66 |
|---|---|
| Output Signal | 4...20 MA With HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Housing Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Process Temperature | -40 °C To +125 °C |
| Explosion Protection | ATEX, FM, IECEx, NEPSI Certified |
| Ingress Protection | IP67 |
|---|---|
| Stability | ±0.125% |
| Output | 4-20 MA With Digital Signal |
| Temperature Range | -40 °C To +85 °C |
| Protocols | HART 5/6/7, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Wetted Materials | 316L Stainless Steel, Alloy C, Tantalum (optional) |
|---|---|
| Output Signal | 4 To 20 MA With HART |
| Applications | Hygienic, Chemical, And Oil & Gas Applications |
| Process Temperature(Standard) | -40 To +125 °C (-40 To +257 °F) |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box + Protection |
| Ingress Protection | IP65 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 12-45 V DC |
| Ambient Temperature | -29°C To 93°C (amplifier); -40°C To 104°C (sensor) |
| Relative Humidity | 0-100% RH |
| Diaphragm Material | 316L、TAN、HASTC-276、MONEL |
|---|---|
| Function | Continuous Self-diagnosis |
| Damping Time | 0.1~16s |
| Delivery Time | 4-8 week |
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |