| Power Supply | (100~240)VAC, 50/60Hz / (18~28)VDC |
|---|---|
| Accuracy | ±0.3%FS / ±0.5%FS |
| Ambient Temperature | Main Unit: (-20~60)℃, Probe: (-20~80)℃ |
| Storage Temperature | (-20~80)℃ |
| Protection Rating | Main Unit: IP65, Probe: IP68 |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
|---|---|
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
| Range | 14” Through 120” (355 Through 3048 Mm) |
|---|---|
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Displacer Materials | Stainless Steel; Other Materials On Request |
| Torque Tube Materials | Inconel; Stainless Steel Other Materials On Request |
| Type | Digital Level Transmitter |
| Range | 14” Through 120” (355 Through 3048 Mm) |
|---|---|
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Displacer Materials | Stainless Steel; Other Materials On Request |
| Torque Tube Materials | Inconel; Stainless Steel Other Materials On Request |
| Type | Digital Level Transmitter |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
|---|---|
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
| Ambient Temperature | -50...+80 °C (-58...+176 °F) |
|---|---|
| Sensor Length | Rod Probe: 10 M /Rope Probe: 45 M /Coaxial Probe: 6 M |
| Communication | 4...20 MA HART PROFIBUS PA FOUNDATION Fieldbus |
| Process Pressure/max. Overpressure Limit | Vacuum...400 Bar (Vacuum...5800 Psi) |
| Measuring Principle | Guided Radar |
| Ambient Temperature | -50...+80 °C (-58...+176 °F) |
|---|---|
| Sensor Length | Rod Probe: 10 M /Rope Probe: 45 M /Coaxial Probe: 6 M |
| Communication | 4...20 MA HART PROFIBUS PA FOUNDATION Fieldbus |
| Process Pressure/max. Overpressure Limit | Vacuum...400 Bar (Vacuum...5800 Psi) |
| Measuring Principle | Guided Radar |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Accuracy | ±6mm |
|---|---|
| Process Temperature | -60...+400°C (-76...+752°F) |
| Measuring Principle | Level Radar |
| Ambient Temperature | -50...+80 °C (-58...+176 °F) |
| Communication | 4...20 MA HART PROFIBUS PA FOUNDATION Fieldbus |