| Product Name | Promag W 300, 5W3B50, DN50 2" |
|---|---|
| Connection Method | Flange |
| Housing | Aluminum, Coated |
| Power Supply | AC 100...240V/DC 24V |
| Output; Input | 4-20mA HART |
| Accuracy | ±0.05%~±0.25% |
|---|---|
| Flow Rate | 0 To 80 840 Lb/min |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Material | Stainless Steel |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Mass Flow (gas) | ±0.25 % |
|---|---|
| Max. Measurement Error | ±0.10 % (standard) / ±0.05 % (PremiumCal Option) |
| Volume Flow (liquid) | ±0.10 % |
| Density (liquid) | ±0.0005 G/cm³ |
| Measuring Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Medium Temperature Range | Standard: -40 To +260 °C (-40 To +500 °F) |
|---|---|
| Accuracy | ±0.75 % |
| Material | Stainless Steel, Alloy |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Accuracy | ±0.5 % |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Measurement Range | 0.5 M3/h To 263000 M3/h |
| Nominal Diameter Range | DN 25 To 3000(1 To 120") |
| Max. Process Pressure | PN 40, Class 300, 20K |
| Accuracy | ±0.05%~±0.25% |
|---|---|
| Flow Rate | 0 To 80 840 Lb/min |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Material | Stainless Steel |
| Volume Flow (liquid) | ±0.10 % |
|---|---|
| Measuring Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Wetted Materials | Measuring Tube: 1.4539 (904L); 1.4404 (316/316L); Alloy C22, 2.4602 (UNS N06022) Connection: 1.4404 (316/316L); Alloy C22, 2.4602 (UNS N06022); 1.4301 (F304) |
| Nominal Diameter Range | DN 8 To 250 (⅜ To 10") |
| Medium Temperature Range | Standard: –50 To +150 °C (–58 To +302 °F) Option: –50 To +240 °C (–58 To +464 °F) High Temperatur Option: –50 To +350 °C (–58 To +662 °F) Option: –196 To +150 °C (–320 To +302 °F) |
| Medium | Water, Gas, Steam |
|---|---|
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Degree Of Protection | IP66/67 |
| Medium Temperature Range | Standard: -40 To +260 °C (-40 To +500 °F) |