| Connectivity | Flange |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, ABS, Metal |
| Standard Medium Temperature Range | -50 To +150 °C (-58 To +302 °F) |
| Max. Process Pressure | PN40 / Cl. 300 / 20K |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Accuracy | ±0.5 % |
|---|---|
| Measurement Range | 4 Dm³/min To 9600 M³/h |
| Medium | Oil, Water, Air, Gas |
| Max. Process Pressure | PN 40, Class 300, 20K |
| Connectivity | Flange |
| Weight | 10-20KG |
|---|---|
| Material Certificates | 3.1 Material NACE MR0175/MR0103, PMI; Welding Test Acc. To EN ISO, ASME, NORSOK |
| Product Safety | CE, C-tick, EAC Marking |
| Functional Safety | Functional Safety According To IEC 61508, Applicable In Safety-relevant Applications In Accordance With IEC 61511 |
| Model | Proline Promass F 500 |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Max. Process Pressure | PN 40, Class 150, 20K |
| Inputs | Status Input 4-20 MA Input |
| Degree Of Protection | IP66/67, Type 4X Enclosure IP69 |
| Medium Temperature Range | -20 To +150 °C (-4 To +302 °F) |
| Accuracy | ±0.05%~±0.25% |
|---|---|
| Flow Rate | 0 To 80 840 Lb/min |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Material | Stainless Steel |
| Medium Temperature Range | Standard: -40 To +260 °C (-40 To +500 °F) |
|---|---|
| Accuracy | ±0.75 % |
| Material | Stainless Steel, Alloy |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Connectivity | Flange |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, ABS, Metal |
| Standard Medium Temperature Range | -50 To +150 °C (-58 To +302 °F) |
| Max. Process Pressure | PN40 / Cl. 300 / 20K |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Max. Process Pressure | PN 40, Class 300, 20K |
|---|---|
| Power Supply | DC 24 V AC 100 To 230 V AC 100 To 230 V / DC 24 V |
| Medium Temperature Range Liner PFA | -20 To +150 °C (-4 To +302 °F) |
| Degree Of Protection Standard | IP66/67, Type 4X Enclosure |
| Inputs | Status Input ,4-20 MA Input |
| Max. Process Pressure | PN 40, Class 300, 20K |
|---|---|
| Power Supply | DC 24 V AC 100 To 230 V AC 100 To 230 V / DC 24 V |
| Medium Temperature Range Liner PFA | -20 To +150 °C (-4 To +302 °F) |
| Degree Of Protection Standard | IP66/67, Type 4X Enclosure |
| Inputs | Status Input ,4-20 MA Input |
| Accuracy | ±0.05%~±0.25% |
|---|---|
| Flow Rate | 0 To 80 840 Lb/min |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Material | Stainless Steel |