| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
|---|---|
| Stem Travel Range | 10 - 100 Mm (for Linear Valves) |
| Valve Characterization | Linear, Equal %, Quick Open (selectable) |
| Accuracy | < ±0.5% Of Span |
| Loop Indicators | : LCD For Position, Signal, And Alarms |
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
|---|---|
| Product Name | Samson 3241 |
| Heating Jacket | Class 150 |
| Warranty | 1 Year |
| Customized Support | OEM |
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | SFN Communication (Model AVP300/301/302)/HART6(Model AVP302) |
| Output Signal | 4-20 MA DC (Travel Transmission) |
| Lightning Protection | Peak Value Of Voltage Surge: 12 KV/Peak Value Of Current Surge: 1000 A |
| Name | Chinese Control Valve With Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Model | ND9000 |
| Brand | Neles |
| Action | Double Or Single Acting |
| Supply Pressure | 1.4-8bar |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Valve Type | Control Valve |
| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Positioner Diagnostics/Advanced Diagnostics/Online Valve Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing/Optional 316SS Housing |
| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe /Rotary And Linear |
| Product Name | Neles ND7000 ND9000 Series Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Valve Type | Control Valve |
| Input Signal | 4-20 MA, HART |
|---|---|
| Stem Travel Range | 10 - 100 Mm (for Linear Valves) |
| Integrated Booster | Optional (for High-speed Applications) |
| Hysteresis | < 0.1% |
| Rotation Angle | 0-90° Or 0-120° (for Rotary Valves) |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |