| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
|---|---|
| Supply Media | Air |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Model Number | 3582i |
| Input Signal | Electric |
| Air Supply | 1.4 To 6.0 Bar |
|---|---|
| Input Signal Range | 4-20 MA |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Model Number | SP7 10-11 |
| Condition | New |
| Actuator | Pneumatic Diaphragm Actuator (standard) |
|---|---|
| Conditions | New |
| Application | Ethylene, Air Separation, LNG Liquefaction |
| Power | Pneumatic |
| Applicable Medium | Water, Oil, Liquefied Gas, Etc. |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Model Number | ND9000 |
|---|---|
| Oil Class | 3 |
| Supply Pressure | 1.4-8bar |
| Protection Class | IP66 |
| Acting Type | Single / Double |
| Model Number | ND9000 |
|---|---|
| Oil Class | 3 |
| Supply Pressure | 1.4-8bar |
| Protection Class | IP66 |
| Acting Type | Single / Double |
| Temperature Of Media | Normal Temperature, Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature, Other |
|---|---|
| Media | Gas |
| Operational Pressure Range | Customized |
| Communication Protocol | HART |
| Diagnostics | Diagnostics |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |