| Actuator | Pneumatic Diaphragm Actuator (standard) |
|---|---|
| Conditions | New |
| Application | Ethylene, Air Separation, LNG Liquefaction |
| Power | Pneumatic |
| Applicable Medium | Water, Oil, Liquefied Gas, Etc. |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Delivery Time | 60 days |
| Corrosion Protection | KS |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Handwheel Operation | Manual |
| Temperature Of Media | Normal Temperature, Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature, Other |
|---|---|
| Media | Gas |
| Operational Pressure Range | Customized |
| Communication Protocol | HART |
| Diagnostics | Diagnostics |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Min./ Max.Current | Min./ Max.Current |
|---|---|
| Air Consumption | Sup= 1.4~6 Bar |
| Protection Class | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Air Supply Pressure | 1.4 - 7.0 Bar ( 20 - 100 Psi ) |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |