| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Valve Characterization | Linear, Equal %, Quick Open (selectable) |
|---|---|
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Hysteresis | < 0.1% |
| Loop Indicators | : LCD For Position, Signal, And Alarms |
| Material | Nodular Ductile Iron, Heat Treated |
|---|---|
| Inherent Characteristics | Linear |
| Leakage | 0.01% X Rated Valve Capacity |
| Warranty Period | 1 Year |
| Trim | Eccentric Rotary Plug |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Diaphragm Valve |
|---|---|
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Operating Temperature | -4 To 176 °F |
| Rangedown | Up To 10:1 (5:1 For Range 1) |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Ambient Temp | -10 To +60°C, -10 To +60°C, -10 To +60°C |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
| Precision | High |
| Product Name | Fisher DVC6200 Valve Positioner And China Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Input Signal | Electric |
| Product Name | China WUZHONG Control Valve |
|---|---|
| Pressure Rating | PN16~PN100 |
| Operating Temperature | -20°C - 550°C |
| Connection Type | Flanged ;Welded |
| Nominal Diameter | DN50~DN300 |
| Weight | 2.25 Kg To 9.9 Kg Depending On Model Variant |
|---|---|
| Mounting Compatibility | Rotary/linear Actuators |
| Protocols | HART 5/7, Foundation Fieldbus, Profibus PA |
| Ambient Temperature | -20 °C To +85 °C (standard); Options Down To -55 °C Available |
| Valve Type | Control Valve |
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
|---|---|
| Rangedown | Up To 10:1 (5:1 For Range 1) |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
| Pressure Environment | Atmospheric Pressure |
| Flow Characteristics | Linear , Modified Linear , Modified Eq% |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
|---|---|
| Media | Gas |
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Corrosionresistance | High |