| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
|---|---|
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Diagnostics | Yes |
| Model Number | DVC6200 |
| Data Interface | Wired |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Input Signal | Electric |
| Model Number | DVC6200 |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| ANSI Class | 150 To 2500 |
|---|---|
| Std. Materials | Cast Iron, Carbon Steel, Stainless Steel, Monel |
| Warranty | 1 Year |
| Seat-plug Seal | Metal Seal/Soft Seal/High-performance Metal Seal |
| Size | 1/2 |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Diagnostics | Yes |
| Power Source | Local |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
| Customized Support | OEM |
| Size | 1/2 |
| Heating Jacket | Class 150 |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Communication | FOUNDATION Fieldbus (ITK 5.1) |
|---|---|
| Input Signal | Bus-powered, 9-32 V DC |
| Actuator Type | Single/Double-acting, Linear/rotary |
| Stroke Range | 3-130 Mm (linear) / 30-100° (rotary) |
| Air Supply | 30-150 Psig (2-10 Bar) |
| Product Name | Neles ND7000 Series Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal Range | 4 - 20mA Nominal |
|---|---|
| Maximum Air Supply Pressure | 7bar G |
| Minimum Air Supply Pressure | 1.4bar G |
| Operating Temperature | -10°C - 80°C |
| Minimum Input Signal (loop - Powered) | 3.6mA |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Approvals | Available For HART, PROFIBUS-PA And FOUNDATION Fieldbus Networks |
| Packaging Details | cardboard box |