| Actuator | Pneumatic Diaphragm Actuator (standard) |
|---|---|
| Conditions | New |
| Application | Ethylene, Air Separation, LNG Liquefaction |
| Power | Pneumatic |
| Applicable Medium | Water, Oil, Liquefied Gas, Etc. |
| Type | Single Seat Globe Control Valve |
|---|---|
| Nominal Size | DN32~600 (1 1/4"~24") |
| Pressure Rating | Class150~2500, PN16~420 |
| Connection Type | Flange, SW, BW |
| Flange Face Type | FF, RF, RJ, TG, MFM |
| Input Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4-7 Bar |
| Air Consumption | 0.036 Nm³/h At 400 KPa |
| Feeding Connection | 1/4" NPT |
| Electrical Connection | 1/2" NPTF |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | Japan |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Internal Impedance | 500Q(20mA DC) |
| Input Air Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Travel Range | 10~150mm (straight Stroke), 0~90°C (angular Stroke |
| Air Connection Size | PT1/4, NPT1/4, G1/4 |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Media | Air |
|---|---|
| Operative Temperature Limits | -40 To 82℃ |
| Product Style | New |
| Minimum Current | 4-20 MA DC Constant Current |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Actuator Compatibility | Single-acting (spring-return) & Double-acting |
|---|---|
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |