| Communication Protocol | HART 7 |
|---|---|
| Maximum Output Pressure | 145 Psig |
| Operating Temperature | Standard Temperature, Extreme Temperature |
| Condition | New |
| Input Signal | 4-20 MA DC, 24 VDC |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow Pressure Temperature Level |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow Pressure Temperature Level |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow Pressure Temperature Level |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Type | Electro Pneumatic Valve Positioner |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Safety Certifications | NIL |
| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Positioner Diagnostics/Advanced Diagnostics/Online Valve Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing/Optional 316SS Housing |
| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe /Rotary And Linear |
| Communication Protocol | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Output Signal | Pneumatic (to Actuator) |
| Product Name | Samson 44-11 |
|---|---|
| Seat-plug Seal | Metal Seal/Soft Seal/High-performance Metal Seal |
| Warranty | 1 Year |
| ANSI Class | 150 To 2500 |
| Pressure Rating | Class 125 To 300 |
| Ball Materials | Polyvinyliden Fluoride |
|---|---|
| Size | 1/2 Inch |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Air Connection | RC 1/4, 1/4 NPT,G 1/4 |
| Output Signals | 4 To 20 MA Position Retransmit |
| Product Name | Pneumatic Ball Valves With Korea Original Tissin TS800/TS805 Series Intelligent Smart Positioner And SMC AW20 Filter Regulator |
|---|---|
| Brand | Tissin |
| Model | TS800 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |