| Size | 1/2 |
|---|---|
| Heating Jacket | Class 150 |
| Product | Control Valve |
| Std. Materials | Cast Iron, Carbon Steel, Stainless Steel, Monel |
| Customized Support | OEM |
| Size | 1/2 |
|---|---|
| Heating Jacket | Class 150 |
| Product | Control Valve |
| Std. Materials | Cast Iron, Carbon Steel, Stainless Steel, Monel |
| Customized Support | OEM |
| Product Name | Fisher DVC6200 Valve Positioner And China Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Input Signal | Electric |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Mounting Compatibility | GULDE Full Series And Other Actuators Meeting IEC/VDI/NAMUR Standards |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC Standard, Min. 8.5V (analog) / 9.0V (HART) |
| Output Action | 0.5 To 7 Bar, Single-acting, Reaches 95% Of Supply |
| Air Supply | Max 7 Bar, Requires Clean Dry Air Per ISA 7.0.01 Standard |
| Operating Temperature | -40 To 85 °C, LCD May Fail Below -20 °C |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Power Supply | Standard: 3-phase 400VAC±5% (50Hz) Or 2-phase 220VAC±5% |
|---|---|
| Motor Type | 3-phase Squirrel-cage Asynchronous Motor, Class F Insulation |
| Torque Range | 10-32,000 Nm |
| Output Speed | 4-180 Rpm |
| Positioning Accuracy | Sensitivity ≤1%, Nonlinearity Error ±1% |
| Nominal Torque Range | 50-2000 Nm |
|---|---|
| Output Speed | 18-36 Rpm |
| Protection Rating | IP68 / IP66M |
| Explosion-proof Rating | Ex D IIC T6 |
| Operating Voltage | AC 380V / DC 24V |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |