| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Pneumatic Connection Type | 0.25 Inch 18 NPT G 1/4 |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
| Stroke Range | 8...260 Mm |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
|---|---|
| Std. Materials | Cast Iron, Carbon Steel, Stainless Steel, Monel |
| Pressure Rating | Class 125 To 300 |
| Warranty | 1 Year |
| ANSI Class | 150 To 2500 |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Input Signal | Electric |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Condition | New Original |
|---|---|
| Feature | Valve Positioner |
| Stock | On Stock |
| Type | Valve Positioner, Pneumatic Actuator, Valve Body |
| Packaging Details | Based on demand |
| Application | Industry |
|---|---|
| Power | Electric |
| Customized Support | OEM |
| Applicable Medium | Water /Air /Gas /Oil /Steam |
| Product Name | Rotork IQ Series Intelligent Multi-turn Electric Actuator |
| Product Name | Flowserve 520MD Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Customized Support | OEM |
| Condition | New Original |
|---|---|
| Feature | Valve Positioner |
| Stock | On Stock |
| Type | Valve Positioner, Pneumatic Actuator, Valve Body |
| Packaging Details | Based on demand |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
|---|---|
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Condition | New |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |