| Precision | High |
|---|---|
| Protection Rating | IP66/IP67 (dust-tight And Water-resistant) |
| Mounting Type | Ntegral Or Remote Mounting (compatible With IEC/NAMUR Standards) |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
| Ambient Temp | -10 To +60°C, -10 To +60°C, -10 To +60°C |
| Product Name | Original Flowserve Positioner UAS Logix 3200 MD Pneumatic Digital Valve Positioner With Lot Of Stock |
|---|---|
| Model | SA/CL |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Operating Temperature | -20 To 55°C (-4 To 122°F) |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Check Valve, Gate Valve, Globe Valve, Diaphragm Valve |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Diagnostics | Travel, Pressure, Supply Monitoring |
|---|---|
| Housing Material | Aluminum Alloy With Epoxy Coating |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Integrated Booster | Optional (for High-speed Applications) |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx, FM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature, Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature, Other |
|---|---|
| Media | Gas |
| Operational Pressure Range | Customized |
| Communication Protocol | HART |
| Diagnostics | Diagnostics |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Product Name | Fisher DVC2000 Valve Positioner And China Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Delivery Time | 60 days |