| Actuator | Pneumatic Diaphragm Actuator (standard) |
|---|---|
| Conditions | New |
| Application | Ethylene, Air Separation, LNG Liquefaction |
| Power | Pneumatic |
| Applicable Medium | Water, Oil, Liquefied Gas, Etc. |
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | SFN Communication (Model AVP300/301/302)/HART6(Model AVP302) |
| Output Signal | 4-20 MA DC (Travel Transmission) |
| Lightning Protection | Peak Value Of Voltage Surge: 12 KV/Peak Value Of Current Surge: 1000 A |
| Condition | New |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Model Number | SRD991 |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Model Number | 3200MD |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Application | General |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Valve Size | DN 15-DN 100 |
|---|---|
| Condition | New |
| Supply Pressure | 0.05-16 Bar |
| Length | 130-350mm |
| Height H1 | 335-540mm |
| Features | Non-Contact Position Sensing Technology,Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Product Name | Masoneilan Digital Valve Positioner |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Diagnostics | Standard Diagnostics;Advanced Diagnostics |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Digital Positioner | 4 - 20 MA (HART) |
|---|---|
| Communication Protocol | HART |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Compliance Voltage | 10 VDC |
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
|---|---|
| Product Name | Samson 3241 |
| Heating Jacket | Class 150 |
| Warranty | 1 Year |
| Customized Support | OEM |