| Standard Temperature Range | -40° To +85 °C / -40° To +185 °F |
|---|---|
| Temperature Cycling/Dry Heat | IEC 60068-2-2 |
| Humidity Limits | According To IEC 60068-2-30 |
| Action | Single Acting, Direct Or Reverse |
| Travel Range | Linear; 5...120 Mm / 0.2...4.7 In Rotary; 30...160 Degrees. |
| Certifications | ATEX, CUTR |
|---|---|
| Diagnostics(Fisher 377) | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 150 Psig |
| Mounting Type | Actuator Mount |
| Model Number | ST700 |
|---|---|
| Advanced Display | Three-button Programming German Spanish Russian Italian Turkish Chinese Japanese |
| Approvals | FM CSA ATEX IECEx SAEx INMETRO NEPSI GOST MARINE |
| Communication Protocols | HART Version 7 Digitally Enhanced Fieldbus |
| Basic Display | Two-button Programming English And Russian |
| Features | Easy Commissioning |
|---|---|
| Model Number | Flowserve Logix 520MD Digital Positioner |
| Communication Protocol | HART 5 Or HART 7 |
| Available Mounting | Sliding-stem Linear; Quarter-turn Rotary Applications |
| Analog Input Signal | 4-20 MA DC |
| Weight | 2.25 Kg To 9.9 Kg Depending On Model Variant |
|---|---|
| Mounting Compatibility | Rotary/linear Actuators |
| Protocols | HART 5/7, Foundation Fieldbus, Profibus PA |
| Ambient Temperature | -20 °C To +85 °C (standard); Options Down To -55 °C Available |
| Valve Type | Control Valve |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C 至 +450°C 以上 |
|---|---|
| Linearity | ±0.5% To ±2.0% Of Span |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To+450°C |
| Product | Digital Positioner |
|---|---|
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, PED, UL, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, ANZEx |
| Warranty | 1 Year |
| Model Number | DVC2000 |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Actuator Compatibility | Single-acting (spring-return) & Double-acting |
|---|---|
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |