| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
|---|---|
| Supply Air Connection | 1/4" NPT (common) |
| Materials (Housing) | Aluminum, Stainless Steel, Or Coated Cast Iron |
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Materials (Housing) | Aluminum, Stainless Steel, Or Coated Cast Iron |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Input Signal (Electro-Pneumatic) | 4-20 MA DC (Standard) |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
|---|---|
| Electrical Connections | PF 1/2,NPT 1/2,M20x1.5 |
| Output Range | 0-7 Bar (0- 100 Psi) |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Pneumatic Connections | PT 1/4,NPT 1/4 |
| Condition | New |
|---|---|
| Structural Design | Digital, Electropneumatic Positioner |
| Mode Of Operation | Single-acting, Double Acting |
| Mounting Position | Any |
| Setting Options | Via Display And Pushbuttons |
| Condition | New Original |
|---|---|
| Country Of Origin | China Or Germany |
| Power | Electric |
| Structure | Integral Controls |
| Port Size | Customized |
| Condition | New Original |
|---|---|
| Country Of Origin | China Or Germany |
| Power | Electric |
| Structure | Integral Controls |
| Port Size | Customized |
| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 |
| Applications | General |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Approvals | Available For HART, PROFIBUS-PA And FOUNDATION Fieldbus Networks |
| Packaging Details | cardboard box |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
|---|---|
| Model Number | SVI II |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40…176 °F (-40…80 °C) |
|---|---|
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Pneumatic Operation | Single Acting /Double Acting |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |