| Product Name | Flowserve 520MD Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Repeatability | < 0.25% |
| Model | 3730-3 |
|---|---|
| Packaging Details | carton |
| Delivery Time | 2-3Days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 99 |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Repeatability | +/- 0.2% F.S. |
|---|---|
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Valve Position Confirmation | 4- 20mA Output Monitoring Signal (same Type As Input Signal) |
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Model Number | TZIDC-200 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Type | DVC2000 |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | Have |
| Input Signal | Electric |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 To 30.0 VDC |
|---|---|
| Compliance Voltage | 10.0 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 495 Ω @ 20 MA Typical Add 20 Ω When HART Communication Active |
| Communications | HART Protocol |
| Transport And Storage Temperature Range | -40° To 176°F (-40° To 80°C) |
| Supply Pressure | Min 1.5 Bar; Max 7 Bar (101 Psig) |
|---|---|
| Enclosure Rating | IP66 |
| Air Consumption | 0.06-0.12 Nm³/h |
| Operating Temp | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Power Supply | 8.5-30 VDC |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
|---|---|
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Handwheel Operation | Manual |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Corrosion Protection | KS |
| Seal Protection | IP68 |
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |