| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 VDC Plus Line Losses |
|---|---|
| Input Signal Range | 4 - 20 MA |
| Compliance Voltage | 10 To 32 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 500 Ω @ 20 MA Typical |
| Communications | HART Protocol (Logix 382X- Only) |
| Input Signal | 4-20 MA HART (load Voltage Typ. 6.6 V) |
|---|---|
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Delivery Time | 60 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 600 units per year |
| Name | VALVES CRYOGENIC VALVES AND CONTROLS With APEX7000 Positioner |
|---|---|
| Brand | CASH |
| Model | CRYOGENIC |
| Connections | Threaded NPTF (BSP Optional On Some Models) |
| Max Initial Pressure | 650 Psi (45.7 Kg/cm2 ) |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | 6524 184400 |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Body Material | Brass |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Protection Rating | IP66/IP67 |
| Power Supply | 24V DC |
| Diagnostic Functions | Real-time Valve Health Monitoring And Performance Diagnostics |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |