| Input Current | 4-20 MA DC (Standard) |
|---|---|
| Repeatability | Within ±0.5% F.S. |
| Output Flow | ≥ 80 L/min (ANR) At 0.14 MPa Supply; ≥ 200 L/min At 0.4 MPa |
| Ambient & Fluid Temperature Range | -20 °C To 80 °C (non-hazardous Areas) |
| Weight | Approx. 2.4 Kg |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
|---|---|
| Normal Operating Temperature Range | -25℃~80℃ (standard Type) |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
| Operating Temp. Range | -40°C To +85°C |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (optional) |
| Repeatability | ≤0.5% |
| Enclosure Protection | IP66 / NEMA 4X |
| Air Consumption | Low Consumption Design |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Maximum Pressure | 6 Bar ,90 Psi |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Electronics | 4-20mA - Loop Powered |
| Duty Cycle | 100% Continuous Rating |
| Valve Body Material | Stainless Steel |
| Approximate Weight | 5kg |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Approvals | Available For HART, PROFIBUS-PA And FOUNDATION Fieldbus Networks |
| Packaging Details | Carton + Wooden Case + Protection |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Operating Media | Air/Gas/Liquid |
| Type | Piston |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Actuator Size | 2-12 Inch |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |