| Conditions | New |
|---|---|
| Sensitivity | ≤ 0.25 % |
| Communications | HART 6 And 7 |
| Output Air Capacity | 20.8 Nm³/h @ 4.1 Bar(12.2 SCFM @ 60 Psi) |
| Air Consumption | 0.082 Nm³/h @ 4.1 Bar(0.048 SCFM @ 60 Psi) |
| Input Signal | 4–20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 130 To 700 KPa (≈ 1.3 To 7.0 Bar) |
| Weight | 1.7 Kg |
| Ambient Temperature | –40 °C … +80 °C |
| Protection | IP66 |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Power Source | Local |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Measuring Cell | 400 Mbar...10 Bar (6 Psi...150psi) |
|---|---|
| Diagnostics | Basic Diagnostics, Loop Integrity |
| Flow Characteristics | Linear, Equal Percentage, Quick Opening |
| Protection | IP65/IP67 |
| Pressure Rating | 150 - 600 Psi |
| Minimum Signal | 3.6mA |
|---|---|
| Hysteresis | <0.5% |
| Standard Temperature Range | -40°C To +85 °C/ -40 °F To +185 °F |
| Protection Class | IP66 |
| Output Siginal | 4-20 MA |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Input Signal | 4–20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 130 To 700 KPa (≈ 1.3 To 7.0 Bar) |
| Ambient Temperature | –40 °C … +80 °C |
| Weight | ~1.7 Kg (≈ 3.7 Lb) |
| Enclosure / Protection | NEMA 4X Equivalent, IP66 Equivalent |
| Operating Temp. Range | -40°C To +85°C |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (optional) |
| Repeatability | ≤0.5% |
| Enclosure Protection | IP66 / NEMA 4X |
| Air Consumption | Low Consumption Design |
| Pneumatic Connections | PT 1/4,NPT 1/4 |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Acting Type | Single, Double |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
| Output Range | 0-7 Bar (0- 100 Psi) |
| Input Signal | 4-20 MA HART (load Voltage Typ. 6.6 V) |
|---|---|
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Delivery Time | 65 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 600 units per year |