| Disc Material | Stainless Steel |
|---|---|
| MEDIUM TEMPERATURE | -196 To 425 °C / -320.8 To 797 °F |
| PRESSURE RATING | Class 125 To Class 300 |
| Structure | Globe Valve |
| Bonnet Material | Stainless Steel |
| Operating Temp. Range | -45~566℃ |
|---|---|
| Operational Pressure Range | PN16-420 |
| Port Size | 32-600mm(1.26-23.62in) |
| Flange Standard | JIS B2201 JB/T79.1 ASME B16.5 HG20592 |
| Connection Type | Flange Weld SW BW |
| Flange Standard | JIS B2201 JB/T79.1 ASME B16.5 HG20592 |
|---|---|
| Connection Type | Flange Weld SW BW |
| Face To Face | Standard Industrial Dimension |
| Body Material | Carbon Steel Stainless Steel |
| Design Standard | GB/T IEC International Standards |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Condition | New And Origin |
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Accessories | Solenoid Valve |
|---|---|
| Power | 0.2-2.2KW |
| Body Design | Short Pattern |
| Control Range | 0-100% |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Product Name | Masonelian 21000 Series Globe Valves Wirh SVI2 21123121 Positioner And 87/88 Actuator |
|---|---|
| Model | 21000 |
| Size | 3/4" Through 8" |
| SUPPLY | Pneumatic |
| Brand | Masonelian |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
|---|---|
| Body Design | Short Pattern |
| Air Supply | 1.4 To 6.0 Bar |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
| Operating Media | Air/Gas/Liquid |
| Data Interface | Wired |
|---|---|
| Communication Platform | HART |
| Standard Model | -20 To +80° |
| Control Range | 0-100% |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |