| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Output Pressure | 0.1-10 Bar |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART 7/Foundation Fieldbus |
| Operating Temp | -52°C–185°F (-62°C–85°C) |
| Input Signal | 4-20mA + HART/Foundation Fieldbus |
| Structure | Pressure Reducing |
|---|---|
| Standards | API 6DSS/6A ASME B16.34 BPVC Sec. VIII |
| Protection Class | IP66 |
| Condition | New |
| Voltage Tolerance | ±10% |
| Model Number | SVI1000 |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Humidity Limits | 100% RH Non-condensing |
|---|---|
| Ambient Temperature | –40 To 85ºC (-40 To 185ºF) |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Communication Platform | HART |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Output Modules | P/P (3-15 Psi) Or I/P (4-20 MA; Optional 10-50 MA) |
|---|---|
| Supply Pressure Tolerance | Up To 150 Psi Without External Regulator |
| Shock & Vibration Handling | Up To 2 G And 500 Hz Vibration Frequency Support |
| Signal Split Range | 2-, 3-, Or 4-way Split Range |
| Air Consumption | ~0.25 SCFM (steady State) / Up To 0.31 SCFM (I/P Module) |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Condition | New And Origin |
| Case/Cover | Low Copper And Chromated Aluminum, ASTM A360 |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Basic Error | ±1% |
|---|---|
| Warranty Period | 1 Year |
| Control Signal | 4-20 MA |
| Connection Type | Flange Type, Internal Thread, Welded |
| Inherent Characteristics | Linear |