| Temperature Of Media | Low Temperature |
|---|---|
| Body Design | Short Pattern |
| Air Supply | 1.4 To 6.0 Bar |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
| Operating Media | Air/Gas/Liquid |
| Size | 1” Through 12” (25 Through 300 Mm) |
|---|---|
| Ratings & Connections Flanged | ANSI 600 - 2500 UNI-DIN 100 - 400; Welded: BW Or SW |
| Pressure Rating | API 6A 10K Or 15K In Sizes 1" Through 6" |
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Actuators | Model 51/52/53 Pneumatic Piston; Model 87/88 Multi-spring-opposed Diaphragm; Cylinder |
| Storage | –20 To +70 °C |
|---|---|
| Version | ANSI |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Working Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Remaining Parts | 300 Series Stainless Steel, Nitronic 60 |
| Body Type | Eccentric PARA-SEAL Butterfly Valve |
|---|---|
| Body Size | 3" (80A) ~ 24" (600A) |
| Body Rating | ANSI Class 150~300, JIS 10K~20K |
| Fluid Temperature | -196°C ~ +500°C |
| Connections | Wafer Type, Flanged (RF) |
| Operational Pressure Range | ANSI 150 - 1500 |
|---|---|
| Power | Pneumatic |
| Repeatability | 0.1% |
| Port Size | 1/8" NPT |
| Packaging Details | As required |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| High Temp.model | 0 To +100° |
|---|---|
| Brand | Samson |
| Set Point | 4 To 20 MA |
| Model Number | 4763 |
| Valve Trave | 3.6 To 300 MM |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Accuracy | ± 0.5% |
|---|---|
| Name | Masoneilan SVI FF |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Conformity/Linearity | ± 0.5% Full Span |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |