| Application | General |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Type | High Pressure Angle Control Valve |
|---|---|
| 500A Design | Top Guided Single Seated Unbalanced Plug |
| 510A Design | Multi Step Plug Pressure Balanced Trim |
| Actuator Compatibility | Multi Spring Pneumatic Actuators |
| Application | High Temperature High Pressure High Differential Pressure Fluids |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
|---|---|
| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Model Number | SVI3 Digital Valve Positioner |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe;Rotary And Linear |
| Product Name | Rotork YTC Smart Electro Pneumatic Positioner YT-3300 YT-3350 Valve Positioner Control Valve Positioner With Chinese Val |
|---|---|
| Brand | Rotork YTC |
| Model | YT-3300 YT-3350 |
| Seat, Main Valve | CTFE, Vespel SP21 |
| Bonnet, Back-cap,Body | Brass, 303 Stainless Steel, 316 Stainless Steel |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Housing Material | Cast, Powder-painted Aluminum, Stainless Steel |
|---|---|
| Repeatability | <0.05% Full Scale |
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas |
|---|---|
| Power Supply | 4-20mA |
| Connections (Supply And Actuator) | 1/2" NPT |
| Accuracy | ± 0.5 Percent Full Span |
| Valve Type | Control Valve |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |