| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | SRD991 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow Pressure Temperature Level |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Size | 1/2 |
|---|---|
| Heating Jacket | Class 150 |
| Customized Support | OEM |
| Pressure Rating | Class 125 To 300 |
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |