| Power Supply | Loop Powered From 4-20mA Control Signal |
|---|---|
| Load Voltage | 11.0 VDC At 20 MA DC / 10.0 VDC At 4 MA DC |
| Acting Type | Single Or Double |
| Supply Medium | Air Or Nitrogen |
| Digital Communicatin | HART 7 |
| Supply Pressure | 1.4 To 6 Bar (20 To 90 Psi) |
|---|---|
| Perm. Operating Voltage | 9 To 32 V DC, Power Supply Over Bus Line |
| Hysteresis | ≤ 0.3 % |
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Permissible Ambient Temperature | -40 To +80 °C, With Metal Cable Gland |
| Input Signal Range | 4-20 MA (split Range Minimum Amplitude 8 MA) |
|---|---|
| Air Supply | 20 To 100 Psig (regulate 5 To 10 Psi Above Actuator Spring Range) |
| Actuator Stroke | 20 Mm To 150 Mm Or 55 ° To 90 ° |
| Action | Single Acting/fail Vent/Double Acting |
| Operating Temperature | -4 °F To +158 °F |
| Flow Characteristics | Modified Equal Percentage, Linear |
|---|---|
| Operating Temperature | Low Temperature (-40F), High Temperature (250F) |
| Process Connection Type | Flanged |
| Critical Service | Cavitation, Noise Abatement |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2), Class VI (FCI 70-2) |
| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Signal Input | 4~20 MA (HART) |
|---|---|
| Ambient Temp Range | -40 To +85 °C |
| Pneumatic Pressure | 1.4~8 Bar (20~115 Psi) |
| Protection | IP66 |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Operating Temperature | -52 To 85 °C (-62 To 185 °F) |
|---|---|
| Current Signal Output | 4 - 20 MA |
| Power Supply | Two - Wire, 4 - 20 MA, 10.0 To 30.0 VDC |
| Power Supply Range | 12.5 To 40 VDC (typically 24 VDC) |
| Communication Protocol | HART Protocol |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC2000 |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |