| Packaging Details | Cardboard box + protection |
|---|---|
| Delivery Time | 60-90 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500 units per year |
| Place of Origin | United States |
| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Cardboard Box + Protection | Air, Non Corrosive Gas |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Fits Many Applications | Rotary Or Linear ;Remote Or Local |
| Supply Pressure(Double-Acting) | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Operating Temperature | -52 To 85 °C (-62 To 185 °F) |
|---|---|
| Current Signal Output | 4 - 20 MA |
| Power Supply | Two - Wire, 4 - 20 MA, 10.0 To 30.0 VDC |
| Power Supply Range | 12.5 To 40 VDC (typically 24 VDC) |
| Communication Protocol | HART Protocol |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Hysteresis | ≤0.3 % |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP66 |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | NO |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Pneumatic Connection Type | 0.25 Inch 18 NPT G 1/4 |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
| Stroke Range | 8...260 Mm |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |