| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
| Input Signal | 4 To 20 MA DC Constant Current With 30 VDC |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.3 Bar (5 Psi) Above Actuator Requirement |
| Supply Medium | Air Or Natural Gas |
| Independent Linearity | ±2 Percent Of Output Signal Span |
| Hysteresis | 0.6 Percent Of Span |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 VDC Plus Line Losses |
|---|---|
| Input Signal Range | 4 - 20 MA |
| Compliance Voltage | 10 To 32 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 500 Ω @ 20 MA Typical |
| Communications | HART Protocol (Logix 382X- Only) |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Repeatability | ≤ ±0.3% |
| Mounting Orientation | Any Position (best Performance Upright) |
| Housing Material | Aluminum Or Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Port Size | 1 |
|---|---|
| Operating Temp. Range | - |
| Communication Protocols | S |
| Input Signal | 4 |
| Operational Pressure Range | 1 |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |
| Operating Temperature | -40°C To +85°C (-40°F To +185°F) |
|---|---|
| Ingress Protection | IP66 |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Supply Air Pressure | 1.4 To 6 Bar (20 To 90 Psi) |
| Electrical Connections | 1/4 NPT |