| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Opening Angle | 24 To 100° |
|---|---|
| Air Supply | 1.4-8 Bar (20-115 Psi) |
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Optional Solenoid Valve | With |
| Electrical Connections | 1/2 NPT Internal Thread |
| Brand | TopWorx |
|---|---|
| Shaft | NAMUR |
| Conduit Entries | (2) 1/2" NPT |
| Pilot | No Pilot Option |
| Materials | Tropicalized Aluminum |
| Ambient Temperature | -20 ~ +70℃ |
|---|---|
| Pneumatic Connections | Rc 1/4 Or NPT 1/4 |
| Air Supply | Max. 7.0bar (100psi) |
| Repeatability | Within ± 0.5% F.S |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Ambient Temperature | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
|---|---|
| Hysteresis | < 0.1% |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Air Consumption | Typically < 0.1 Nm³/h (at Steady State) |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx, FM |
| Power Supply | Loop Powered From 4-20mA Control Signal |
|---|---|
| Load Voltage | 11.0 VDC At 20 MA DC / 10.0 VDC At 4 MA DC |
| Acting Type | Single Or Double |
| Supply Medium | Air Or Nitrogen |
| Digital Communicatin | HART 7 |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
|---|---|
| Delivery Time | 60 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | Large quantities in stock. |
| Place of Origin | America |