| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Pneumatic Connection Type | 0.25 Inch 18 NPT G 1/4 |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40…176 °F (-40…80 °C) |
|---|---|
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Pneumatic Operation | Single Acting /Double Acting |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | KOSO |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Temperature Of Media | Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Operational Pressure Range | Customized |
| Nominal Diameter | DN250 To DN450 |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Packaging Details | Cardboard box + wooden box + filling material protection |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
|---|---|
| Electrical Connections | PF 1/2,NPT 1/2,M20x1.5 |
| Output Range | 0-7 Bar (0- 100 Psi) |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Pneumatic Connections | PT 1/4,NPT 1/4 |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Supply Interface | P(NPT) 1/4 |
| Protection Rating | IP66 |
| Air Consumption | Less Than 2.5 LPM (Supply Pressure = 0.14 MPa) |
| Input Pressure Range | 0.14-0.7 MPa |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |