| Standard Temperature Range | -40° To +85 °C / -40° To +185 °F |
|---|---|
| Temperature Cycling/Dry Heat | IEC 60068-2-2 |
| Humidity Limits | According To IEC 60068-2-30 |
| Action | Single Acting, Direct Or Reverse |
| Travel Range | Linear; 5...120 Mm / 0.2...4.7 In Rotary; 30...160 Degrees. |
| Communication Protocol | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Output Signal | Pneumatic (to Actuator) |
| Supply Pressure | 1.4-7 Bar (20-100 Psig) |
|---|---|
| Air Consumption | Low Power, ≤ 0.08 Nm³/h |
| Enclosure Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To +85°C (-40°F To +185°F) |
| Flow Capacity | Up To 12.7 Nm³/h (450 Scfh) |
| Inherent Characteristics | Solenoid |
|---|---|
| Model Number | 221 |
| Brand | ASCO |
| Place Of Origin | America |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Certifications | CRN, CUTR, Fugitive Emission, PED, SIL Capable |
|---|---|
| Critical Service | Noise Abatement, Cavitation, Erosive, Low Flow, Corrosive, General Service |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Special Characterization |
| Material | Carbon Steel, Stainless, Duplex, Alloy |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Product Name | Fisher 4200 4210 4211 Electronic Position Transmitter |
|---|---|
| Brand | FISHER |
| Model | Fisher 4200 4210 4211 |
| Hazardous Area Classification | Ex H IIC Tx Gb |
| Accuracy | 0.15 |
| Product Name | Rosement 248 644 3144 Temperature Transmitter With Lot Of Stock |
|---|---|
| Model | 248 644 3144 |
| PRESSURE RATING | Class 125 To Class 300 |
| Brand | Rosement |
| SUPPLY | Pneumatic |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Port Size | 1/4 NPT |
|---|---|
| Media Compatibility | Air, Inert Gas, Clean Water, Light Oil |
| Maximum Media/Ambient Temperature | 149 °F ( 65 °C) Approx |
| Power Consumption | ~0.48 W (for Coil) |
| Power Supply / Coil Voltage | 24 V DC Nominal |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |