| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
|---|---|
| Storage | –20 To +70 °C |
| Structure | Pressure Reducing |
| Version | ANSI |
| Optional Solenoid Valve | With |
| Rotation Angle | Min 2.5° Max 100° |
|---|---|
| Version | ANSI |
| Control Loop | 4 To 20 MA |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Optional Solenoid Valve | With |
| Storage | –20 To +70 °C |
|---|---|
| Version | ANSI |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Working Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Remaining Parts | 300 Series Stainless Steel, Nitronic 60 |
| Storage | –20 To +70 °C |
|---|---|
| Version | ANSI |
| Control Loop | 4 To 20 MA |
| Explosion Proof Type | EX Ia IIC T5/T6 |
| Remaining Parts | 300 Series Stainless Steel, Nitronic 60 |
| Actuator | Pneumatic Diaphragm Actuator (standard) |
|---|---|
| Conditions | New |
| Application | Ethylene, Air Separation, LNG Liquefaction |
| Power | Pneumatic |
| Applicable Medium | Water, Oil, Liquefied Gas, Etc. |
| Torque Range | 10 Nm - 4000 Nm (standard) |
|---|---|
| Speed Range | 0.5 Rpm To 60 Rpm (depending On Model) |
| Ingress Protection | IP68 |
| Control Voltage | 24V DC Or 230V AC |
| Ambient Temperature | -30°C To +70°C (standard) |
| Certifications | ATEX, CUTR |
|---|---|
| Diagnostics(Fisher 377) | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 150 Psig |
| Mounting Type | Actuator Mount |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| KVS Coefficient | 0.1 0.16 0.25 0.4 0.63 1.0 1.6 2.5 4.0 6.3 10 16 25 40 60 63 80 100 160 200 260 |
|---|---|
| Seat Ø [mm | 1 |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |